Farba, powłoka ochronna, dekoracyjna lub specjalna!

Co może pomóc.

Farby Poliuretanowe

Farby poliuretanowe, podobnie jak epoksydowe, to utwardzane chemicznie farby dwuskładnikowe. Jako substancji błonotwórczych używa się tu poliuretanów. Oba składniki miesza się w odpowiednich proporcjach zaraz przed malowaniem. Powłoki uzyskane przy wykorzystaniu farb poliuretanowych są odporne na działanie wody, wilgoci, środków czyszczących i chemikaliów. W przeciwieństwie do farb epoksydowych są odporne na działanie promieni UV.

Używa się ich do malowania powierzchni stalowych, z metali lekkich, betonu oraz drewna. Najczęściej używa się ich do malowania i zabezpieczania parkietów, okładzin drewnianych, listew, boazerii z różnych gatunków drewna. Mają wysoką odporność na ścieranie i dużą elastyczność. Powierzchnie, na które nanosi się lakier muszą być wyszlifowane, odpylone i odtłuszczone. Na ogól nakłada się trzy warstwy lakieru w odstępach dwudziestoczterogodzinnych, szlifując i odpylając każdą warstwę.

Farby poliuretanowe zawierają lotne substancje szkodliwe dla zdrowia, dlatego trzeba zachować ostrożność przy malowaniu, zapewnić odpowiednią wentylację i sezonować pomalowaną powierzchnię. Na rynku są również farby poliuretanowe jednoskładnikowe, w których rolę utwardzacza pełni wilgoć z atmosfery.